Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar Athinën ku i vendosi ultimatumin që marrëveshja me Shkupin, të mbyllet sa më parë.
Temat kryesore të bisedimeve kanë qenë marrëveshja e arritur mes Athinës dhe Shkupit, për emrin e Maqedonisë.

Merkel ka udhëtuar drejt shtetit grek, për të bindur Athinën zyrtare aprovimin e marrëveshjes së Prespës për emrin e Maqedonisë.

Për më tepër kancelarja gjermane i ka vendosur ultimatumin Greqisë, pasi kërkon që marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës të mbyllet sa më parë, kjo për t’i hapur rrugë Maqedonisë për t’u antarësuar në NATO dhe

Bashkimin Europian se Greqia është një nga shtetet problematike të Evropës, tregon edhe fakti se ky shtet është një nga pesë anëtarët e Bashkimkit Evropian që nuk e ka njohur Pavarësinë e Kosovës.

Kujtojmë se, Agela Merkel herën e fundit u prit me protesta të zemëruara dhe parulla armiqësore. Kësaj here shumë miqësisht.

Parlamenti i Maqedonisë mbrëmë miratoi ndryshimet kushtetuese për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë.

Tashmë loja nis në Athinë, ku marrëveshja e Prespës duhet të miratohet nga parlamenti i Greqisë. Ministri i Mbrojtjes Panos Kamenos është kundër paktit që Tsipras arriti me Zaev.

 

Këngëtarja e njohur serbe është në lidhje me një djalë 26 vjeçar.


Ceca Razantovic ka gjetur dashuri të re. Diva e muzikës folk është dashuruar në modelin Aleksader Jovovic nga Beogradi.

 

Këngëtarja ka filluar lidhjen romantike me Jojovic para një viti, ndërsa janë takuar kur ai ka qenë aktori në vidoeklipin e këngës së saj ‘Dobro sam prosla’.
Megjithëse e kanë mbajtur lidhjen të fshehtë, para disa javëve është zbuluar se ata kanë shkuar bashkë në pushime në Moskë e Dubai.
Kujtojmë që i dashuri i i Cecës është 19 vjet më i ri se këngëtarja serbe.
Svetlana Razantrovic ka qenë e martuar me paramili*tarin serb, Željka Ražna

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here